IPB073N15N5ATMA1
DigiKey Part Number
IPB073N15N5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB073N15N5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB073N15N5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB073N15N5ATMA1
Description
MOSFET N-CH 150V 114A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 114A (Tc) 214W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
EDA/CAD Models
IPB073N15N5ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.6V @ 160µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
61 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4700 pF @ 75 V
Power Dissipation (Max)
214W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.3mOhm @ 57A, 10V