IKW40N120CS7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW40N120CS7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW40N120CS7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 82A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 82 A 357 W Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IKW40N120CS7XKSA1 Models
Switching Energy
2.55mJ (on), 1.75mJ (off)
Gate Charge
230 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
27ns/190ns
Test Condition
600V, 40A, 4Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
175 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
82 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
357 W