BAS70E6327HTSA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 29.771
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 8.286
Datasheet
Upgrade
Nexperia USA Inc.
Upgrade
Nexperia USA Inc.
onsemi
Similar
STMicroelectronics
Similar
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
MACOM Technology Solutions
Diode 70 V 70mA Surface Mount PG-SOT23
BAS70E6327HTSA1
DigiKey Part Number
BAS70E6327HTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS70E6327HTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BAS70E6327HTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70E6327HTSA1
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA PGSOT23
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
100 ps
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
PG-SOT23
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed