M80-5022042
DigiKey Part Number
952-2430-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5022042
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-5022042 Models
Category
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Mfr
Contact Shape
Circular
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Connector Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Keying Slot, Mating Flange
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2.2A
Style
Voltage Rating
800V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.55mm, 7.95mm, 10.1mm, 11.1mm, 13.65mm, 15.1mm