M80-4862005
DigiKey Part Number
952-2074-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4862005
Description
CONN RCPT 20POS CRIMP 24-28AWG
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 24-28 AWG
EDA/CAD Models
M80-4862005 Models
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Harwin Inc.
Fastening Type
Screw Lock
Series
Cable Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
24-28 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Jackscrews, Polarizing Key, Potting Wall
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
11.8µin (0.30µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)
Color
2
Base Product Number
Row Spacing
0.079" (2.00mm)