M50-3902042
DigiKey Part Number
952-1399-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3902042
Description
CONN HEADER R/A 40POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3902042 Models
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A