M50-3152042
DigiKey Part Number
952-1375-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3152042
Description
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
40 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3152042 Models
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm, 7.2mm, 8.6mm
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)