M50-3501242
Harwin’s Company Overview
M50-3501242
DigiKey Part Number
952-1703-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3501242
Description
CONN HEADER VERT 24POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3501242 Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.248" (6.30mm)
Packaging
Box
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Contact Material
Copper Alloy
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
3.2mm, 4.6mm, 5.4mm, 5.5mm, 6.23mm