FSP120-ABAN3
DigiKey Part Number
2967-FSP120-ABAN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP120-ABAN3
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V 120 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Polarization
Positive Center
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.96" L x 2.98" W x 1.00" H (151.3mm x 75.6mm x 25.4mm)
Voltage - Output
19V
Approval Agency
CB, CE, CCC, cULus, FCC, GS, TUV, VCCI
Current - Output (Max)
6.32A
Power (Watts)
120 W