FSP090-ABBU3
DigiKey Part Number
2967-FSP090-ABBU3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP090-ABBU3
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C6
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.86" L x 2.54" W x 0.89" H (98.0mm x 64.5mm x 22.5mm)
Voltage - Output
19V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Current - Output (Max)
4.74A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
90 W