FC15M1000-00000-N
DigiKey Part Number
633-FC15M1000-00000-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC15M1000-00000-N
Description
AC/DC CONVERTER 1000V 6000W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 1000V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
13.70" L x 5.71" W x 4.17" H (348.0mm x 145.0mm x 106.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
cCSAus, CE
Voltage - Output 1
1000V
Standard Number
Current - Output 1
6 A