REFIN2U-S90/24/CL
DigiKey Part Number
945-REFIN2U-S90/24/CL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REFIN2U-S90/24/CL
Description
90W AC/DC-CONVERTER 'DIN-RAIL' 2
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 3.8A
Category
Current - Output (Max)
3.8A
Manufacturer
Recom Power
Power (Watts)
91W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
93.6%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 276 VAC
Size / Dimension
2.31" L x 1.43" W x 3.70" H (58.6mm x 36.2mm x 94.1mm)
DC Voltage - Input (Min)
88V
Approval Agency
CE, cURus
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
Voltage - Output 1
24V