ZXTP19100CZTA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 900
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1.735
Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 2 A 142MHz 2.4 W Surface Mount SOT-89-3
ZXTP19100CZTA
DigiKey Part Number
31-ZXTP19100CZTATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXTP19100CZTACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXTP19100CZTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTP19100CZTA
Description
TRANS PNP 100V 2A SOT-89-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 100mA, 2V
Mfr
Power - Max
2.4 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
142MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
295mV @ 200mA, 2A