450T328F103A1A1
450T328F103A1A1
450T328F103A1A1
DigiKey Part Number
CT3062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450T328F103A1A1
Description
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.937" Dia (23.80mm)