450T328S104A1A1
450T328S104A1A1
450T328S104A1A1
DigiKey Part Number
CT3054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450T328S104A1A1
Description
POT 100K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug
Rotation
300°
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Size - Body
Round - 0.937" Dia (23.80mm)