P230-1FD20BR10K
P230-1FD20BR10K
P230-1FD20BR10K
DigiKey Part Number
987-1320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P230-1FD20BR10K
Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Bushing Thread
3/8-32
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)