MC12CD100D-TF
DigiKey Part Number
338-MC12CD100D-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-MC12CD100D-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
338-MC12CD100D-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC12CD100D-TF
Description
CAP MICA 10PF 0.5PF 500V 1210
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF Mica Capacitor 500 V 1210 (3225 Metric)
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
10 pF
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±0.5pF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
500 V