MC18FD221J-F
DigiKey Part Number
338-1124-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC18FD221J-F
Description
CAP MICA 220PF 5% 500V 1812
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 pF Mica Capacitor 500 V 1812 (4532 Metric)
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
220 pF
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
500 V