CSAB0730-6R8M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 12.075
Datasheet
Similar
Delta Electronics/Cyntec
In Stock: 0
Datasheet
Delta Electronics/Cyntec
Vishay Dale
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
TDK
In Stock: 438
Bourns Inc.
6.8 µH Shielded Molded Inductor 4.9 A 48mOhm Max 2-SMD
CSAB0730-6R8M
DigiKey Part Number
4044-CSAB0730-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB0730-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB0730-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB0730-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 4.9A 48 MOHM SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
CSAB0730-6R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
DC Resistance (DCR)
48mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.285" L x 0.260" W (7.25mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)