CMLE063T-6R8MS
DigiKey Part Number
2037-CMLE063T-6R8MSTR-ND - Tape & Reel (TR)
2037-CMLE063T-6R8MSCT-ND - Cut Tape (CT)
2037-CMLE063T-6R8MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMLE063T-6R8MS
Description
FIXED IND 6.8UH 5.5A 28 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 5.5 A 28mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
28mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.1A