LIB1620Q4R0407
DigiKey Part Number
4688-LIB1620Q4R0407-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIB1620Q4R0407
Description
CAP LITHIUM HYB 400F 4V 16*20
Detailed Description
400 F (EDLC) Supercapacitor 4 V Radial, Can 50mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
400 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
4 V
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 1kHz