PR13500F08R0-109W245L-T
DigiKey Part Number
3298-PR13500F08R0-109W245L-T-ND
Manufacturer
PRC Tech LLC
Manufacturer Product Number
PR13500F08R0-109W245L-T
Description
13500 FARAD HIGH ENERGY SUPERCAP
Customer Reference
Detailed Description
13500 F (EDLC) Supercapacitor 4 V Nonstandard SMD 3mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
PRC Tech LLC
Termination
SMD (SMT) Tabs
Packaging
Tray
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Nonstandard SMD
Capacitance
13500 F
Size / Dimension
9.646" L x 4.291" W (245.00mm x 109.00mm)
Tolerance
0%, +30%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
4 V
Operating Temperature
0°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
3mOhm @ 1kHz