LIB1340Q4R0507
DigiKey Part Number
4688-LIB1340Q4R0507-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIB1340Q4R0507
Description
CAP LITHIUM HYB 500F 4V 13*40
Detailed Description
500 F (EDLC) Supercapacitor 4 V Radial, Can 50mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
500 F
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
4 V
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 1kHz