SCZ2R7507
DigiKey Part Number
3239-SCZ2R7507-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCZ2R7507
Description
CAP 500F -20% +80% 2.7V T/H
Customer Reference
Detailed Description
500 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 3.5Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm @ 1kHz
Manufacturer
Sruite Electronic Technology (US)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Series
Termination
PC Pins
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Can
Capacitance
500 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
2.598" (66.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C