HB12-1.7-AG
DigiKey Part Number
179-2311-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HB12-1.7-AG
Description
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear AC DC Converters 1 Output 12V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Efficiency
55%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Type
Linear
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.87" L x 4.00" W x 2.10" H (123.7mm x 101.6mm x 53.3mm)
Voltage - Input
100, 120, 220, 230, 240 VAC
Approval Agency
CE, CSA, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
1.7 A