HC24-2.4-AG
DigiKey Part Number
179-2323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC24-2.4-AG
Description
AC/DC CONVERTER 24V 58W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear AC DC Converters 1 Output 24V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
60%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Type
Linear
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
100, 120, 220, 230, 240 VAC
Size / Dimension
5.62" L x 4.87" W x 2.95" H (142.8mm x 123.7mm x 74.9mm)
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output 1
2.4 A