LT1009IS8#TRPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LT1009IS8#TRPBF |
Description | IC VREF SHUNT 0.4% 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.4% 10 mA 8-SO |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LT1009IS8#TRPBF Models |
Category | Tolerance ±0.4% |
Manufacturer Analog Devices Inc. | Temperature Coefficient 35ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Cathode 400 µA |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Reference Type Shunt | Mounting Type Surface Mount |
Output Type Fixed | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package 8-SO |
Current - Output 10 mA | Base Product Number |