LT1009IS8#PBF
DigiKey Part Number
LT1009IS8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1009IS8#PBF
Description
IC VREF SHUNT 0.4% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.4% 10 mA 8-SO
EDA/CAD Models
LT1009IS8#PBF Models
Category
Tolerance
±0.4%
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Temperature Coefficient
35ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SO
Current - Output
10 mA