LT1009CD
DigiKey Part Number
296-26132-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1009CD
Description
IC VREF SHUNT 0.4% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.4% 10 mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1009CD Models
Category
Tolerance
±0.4%
Manufacturer
Texas Instruments
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Packaging
Tube
Current - Cathode
400 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Output
10 mA