031-10-75RFXG2
031-10-75RFXG2
031-10-75RFXG2
DigiKey Part Number
ARFX1900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
031-10-75RFXG2
Description
CONN BNC RCPT STR 75 OHM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
BNC Connector Jack, Female Socket 75 Ohms Panel Mount Solder Cup
Category
Number of Ports
1
Mfr
Features
Isolated
Packaging
Bag
Housing Color
Silver, White
Part Status
Active
Center Contact Material
Phosphor Bronze
Connector Style
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Lockwasher, 1 Nut
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Material
Brass
Contact Termination
Solder Cup
Body Finish
Nickel
Shield Termination
Solder
Center Contact Plating
Gold
Impedance
75 Ohms
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
500 V
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Mating Cycles
500
Fastening Type
Bayonet Lock
Insertion Loss
0.2dB
Frequency - Max
4 GHz