RF1-106-D-00-50-HDW
DigiKey Part Number
2057-RF1-106-D-00-50-HDW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF1-106-D-00-50-HDW
Description
BNC STRAIGHT BULKHEAD SKT 50 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
BNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount Solder Cup
Category
Fastening Type
Bayonet Lock
Mfr
Frequency - Max
4 GHz
Series
Number of Ports
1
Packaging
Bag
Housing Color
Natural
Part Status
Active
Center Contact Material
Phosphor Bronze
Connector Style
Body Material
Zinc
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Finish
Nickel
Contact Termination
Solder Cup
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Polyoxymethylene (POM)
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
500 V