031-221-75RFX
031-221-75RFX
031-221-75RFX
DigiKey Part Number
ARF1664-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
031-221-75RFX
Description
CONN BNC RCPT STR 75 OHM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
BNC Connector Jack, Female Socket 75 Ohms Panel Mount Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
031-221-75RFX Models
Category
Number of Ports
1
Mfr
Housing Color
Silver
Packaging
Bulk
Center Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Includes
4 pcs - 1 Connector, 1 Locking Ring, 1 Lockwasher, 1 Nut
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Finish
Nickel
Contact Termination
Solder Cup
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Polyoxymethylene (POM) Acetal
Impedance
75 Ohms
Voltage Rating
500 V
Mounting Type
Panel Mount
Mating Cycles
500
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Insertion Loss
0.2dB
Fastening Type
Bayonet Lock
Base Product Number
Frequency - Max
4 GHz