RF12-05A-T-00-50-G
DigiKey Part Number
2057-RF12-05A-T-00-50-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF12-05A-T-00-50-G
Description
RF MMCX CONNECTOR
Detailed Description
MMCX Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Board Edge, Cutout; Surface Mount Solder
Category
Frequency - Max
6 GHz
Series
Features
Code A
Housing Color
White
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Jack, Female Socket
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Mounting Type
Board Edge, Cutout; Surface Mount
Voltage Rating
170 V