RF12-25A-T-00-50-G
DigiKey Part Number
2057-RF12-25A-T-00-50-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF12-25A-T-00-50-G
Description
RF MMCX CONNECTOR
Detailed Description
MMCX Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Board Edge, Cutout; Surface Mount Solder
Category
Frequency - Max
6 GHz
Series
Features
Code A
Housing Color
White
Center Contact Material
Brass
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Plug, Male Pin
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Mounting Type
Board Edge, Cutout; Surface Mount
Voltage Rating
170 V