AB-1.8432MHZ-B2
DigiKey Part Number
535-9009-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-1.8432MHZ-B2
Description
CRYSTAL 1.8432MHZ 18PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8432 MHz ±20ppm Crystal 18pF 750 Ohms HC-49/U
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
750 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
1.8432 MHz
Supplier Device Package
HC-49/U
Frequency Stability
±100ppm
Size / Dimension
0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.530" (13.46mm)