SDM5R5M1551622
DigiKey Part Number
5011-SDM5R5M1551622-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM5R5M1551622
Description
SDM 1.5F 5.5V 16*8*22 -40~+70 10
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 200mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 1kHz
Manufacturer
Ymin
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Series
Termination
PC Pins
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Can
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.925" (23.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C