ADCM-S05R5SA155RB
DigiKey Part Number
535-ADCM-S05R5SA155RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCM-S05R5SA155RB
Description
CAPACITOR 1.5F 5.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial 420mOhm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
420mOhm @ 1kHz
Package / Case
Radial
Lead Spacing
0.472" (12.00mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.650" L x 0.335" W (16.50mm x 8.50mm)
Tolerance
0%, +30%
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C