AHA50AJB-15R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Ohmite
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 749
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 243
In Stock: 195
Riedon products by Bourns
In Stock: 61
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Parametric Equivalent
15 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
AHA50AJB-15R
DigiKey Part Number
15CZBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA50AJB-15R
Description
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 50W
Detailed Description
EDA/CAD Models
AHA50AJB-15R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Resistance
15 Ohms
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W