850F15RE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Ohmite
In Stock: 616
Datasheet
Direct
Riedon products by Bourns
In Stock: 61
Datasheet
15 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
850F15RE
850F15RE
850F15RE
DigiKey Part Number
850F15RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
850F15RE
Description
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 50W
Detailed Description
EDA/CAD Models
850F15RE Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Resistance
15 Ohms
Height - Seated (Max)
0.620" (15.75mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W