PGD140PS28C2-8
DigiKey Part Number
1470-PGD140PS28C2-8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PGD140PS28C2-8
Description
140W PD CHARGER C8 USB C CORD
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V, 20V, 28V 140 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Cord Length
39" (1.00m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Size / Dimension
4.76" L x 2.59" W x 1.25" H (120.9mm x 65.8mm x 31.8mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V, 20V, 28V
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
140 W