ADP-240KB BA
DigiKey Part Number
1145-ADP-240KBBA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP-240KB BA
Description
240W / USB-C ADAPTER - C6
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 15V, 20V, 28V, 36V, 48V 240 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
240 W
Manufacturer
Delta Electronics
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 35°C
Part Status
Active
Output Connector
USB C Power Delivery (PD)
Region Utilized
International
Cord Length
70.8" (1.80m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C6
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.38" L x 2.83" W x 0.91" H (162.0mm x 72.0mm x 23.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CCC, CE, cULus, PSE
Voltage - Output
5V, 9V, 15V, 20V, 28V, 36V, 48V
Standard Number
Current - Output (Max)
3A, 3A, 3A, 5A, 5A, 5A, 5A