MTC3528S12
DigiKey Part Number
1470-4656-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTC3528S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 35W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.9A 10V - 40V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTC3528S12 Models
Category
Power (Watts)
35 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10V
Package / Case
11-DIP Module
Voltage - Input (Max)
40V
Size / Dimension
2.00" L x 1.10" W x 0.50" H (50.8mm x 27.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2.9A