MTC3028S12
DigiKey Part Number
MTC3028S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTC3028S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.7A 15.5V - 40V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTC3028S12 Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
81%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
15.5V
Package / Case
26-Module, 14 Leads
Voltage - Input (Max)
40V
Size / Dimension
2.28" L x 1.81" W x 0.50" H (58.0mm x 46.0mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2.7A