AFM30US12C2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
12V 30 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
AFM30US12C2
DigiKey Part Number
1470-1005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFM30US12C2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
37.4" (0.95m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8, Polarized
Size / Dimension
4.76" L x 1.97" W x 1.21" H (121.0mm x 50.0mm x 30.8mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
30 W