AKM45US12C2
DigiKey Part Number
1470-4635-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AKM45US12C2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 48W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 48 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
AKM45US12C2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Connector
IEC 320-C8, Polarized
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.81" L x 2.02" W x 1.24" H (122.2mm x 51.3mm x 31.5mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
4A
Power (Watts)
48 W