AEJ160PS12
DigiKey Part Number
1470-AEJ160PS12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEJ160PS12
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AEJ160PS12 Models
Category
Power (Watts)
150 W
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
91%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
48" (1.22m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.91" L x 2.76" W x 1.50" H (150.0mm x 70.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
12.5A