BYC5-600PQ is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Power Integrations
In Stock: 2.578
Datasheet
Diode 600 V 5A Through Hole TO-220AC
BYC5-600PQ
DigiKey Part Number
1740-1255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYC5-600PQ
Description
DIODE STANDARD 600V 5A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3.3 V @ 5 A