LQA05TC600
DigiKey Part Number
596-1371-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQA05TC600
Description
DIODE STANDARD 600V 5A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 5A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
15 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3.14 V @ 5 A