BYC30W-600PQ
DigiKey Part Number
1740-1258-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYC30W-600PQ
Description
DIODE STANDARD 600V 30A TO2472
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 30A Through Hole TO-247-2
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
22 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247-2
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.75 V @ 30 A