DSEP30-06B
DigiKey Part Number
DSEP30-06B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSEP30-06B
Description
DIODE STD 600V 30A ISOPLUS247
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 30A Through Hole ISOPLUS247™ (BR)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 600 V
Supplier Device Package
ISOPLUS247™ (BR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.51 V @ 30 A